Haber

Malatya’dan Dünyaya Boğa Sperması İhracatı

Türkiye’nin en büyük boğa sperması üretim merkezlerinden biri olan Malatya’nın Akçadağ ilçesindeki Sultansuyu Tarım İşletmesi’nde üretilen boğa sperması dünyaya ihraç edilecek.

Ülkenin dondurulmuş boğa sperması ihtiyacını karşılamak üzere Akçadağ’da Sultansuyu Tarım İşletme Müdürlüğü bünyesinde 2011 yılında kurulan laboratuvarda “Black Pied, Simmental, Brown Swiss, Jersey, Angus, Charolis ve Limousin” ırklarından üretilecek boğa sperması üretilecek. dünyaya ihraç ediliyor.

90 boğa kapasiteli tesislerde faaliyete geçtiği günden bu yana yaklaşık 6,5 milyon doz dondurulmuş sperma üretilirken, kamu sektöründeki toplam üretimin yüzde 38’i yıllık 1 milyon doz üretimle karşılanıyor.

İlk ihracatı Azerbaycan’a yapan firma, Türk cumhuriyetleri başta olmak üzere Asya, Afrika, Kafkaslar ve Kafkasya ülkelerine de ihracat yapmayı hedefliyor.

“Ülke genelindeki üretimin yüzde 38’i tesisimizde gerçekleştiriliyor.”

İşletmede tarım ve hayvancılık faaliyetleri çerçevesinde çeşitli üretimler gerçekleştirdiklerini kaydeden Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürü Hüseyin Öcal, “90 baş boğa yetiştirme kapasiteli tesisimiz 2011 yılında hizmete açılmıştır. 6,5 milyon doz sperma üretildi ve bunun 5 milyonu üreticilere teslim edildi. Ülkemizde bunlardan 2’si resmi. 6 işletmede boğa sperması üretiliyor ve toplam üretimin yüzde 38’i devlet tarafından karşılanıyor. Bizim işletmemizde, kamuda ise üretim payımız yüzde 80’dir” dedi.

“Hedefimiz ihracatı artırmak”

Cinsiyetli sperma üretimine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirten Öcal, “Yıllık sperma üretimimiz 1 milyon doz civarında ve üretimin tamamını satıyoruz. Yurt içi satışlarımızın yanı sıra kardeş ülke Azerbaycan ile de anlaşma yapıldı. 7 bin dozu teslim edilen 30 bin doz meni satışı gerçekleşti.” “Suni tohumlamada dişi sperminin kullanılmasıyla ülkemizin hayvansal üretim oranı artacaktır. Önümüzdeki yıllarda spermayı farklı ülkelere ihraç etmeyi hedefliyoruz ve bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi. -MALATYA

haberyatagan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu