Haber

Tunus’ta “siyasi gözaltılar” devam ediyor

Tunus’ta 11 Şubat’tan bu yana devam eden “siyasi gözaltılar” kapsamında Cumhuriyetçi Parti üyesi 3 kişi daha gözaltına alındı.

Cumhuriyetçi Parti, gözaltılara ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Açıklamada, “Siyasi aktivistler Visam es-Sagir, Usame Gulan ve Buseyna Khalifi güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü.” terimler yer aldı.

Açıklamada, tutuklu siyasilerin 25 Şubat’ta tutuklanan Cumhuriyetçi Parti Genel Sekreteri İsam el Şaabi’nin serbest bırakılması için harekete geçtiği belirtildi.

“Devletin güvenliğine komplo” soruşturması kapsamında 22 Şubat’ta gözaltına alınan Sabi, 25 Şubat’ta tutuklanmıştı.

Tunus’ta çok sayıda siyasetçi, gazeteci ve STK temsilcisi gözaltına alındı

Tunus’taki “gözaltı dalgası” Nahda Hareketi’nin eski yöneticilerinden Abdülhamid el-Celasi, İş ve Özgürlükler için Demokratik Blok Partisi üyesi Hiyam et-Turki ve işadamı Kemal Latif’in suçlamalarla tutuklanmasına yol açtı. 11 Şubat’ta “devlet güvenliğine karşı komplo kurmak” suçundan. alınmasıyla başladı.

Nahda Hareketi, 14 Şubat’ta Ennahda’nın Genel Başkan Yardımcısı ve eski milletvekili Nureddin el-Bahiri ile Mozaik FM Genel Yayın Yönetmeni Nureddin Butar’ın gözaltına alındığını duyurdu.

Gözaltı sürelerinin tamamlanmasının ardından Bahiri ve Butar’ın tutuklu yargılanmalarına karar verildi.

Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi’nin 16 Şubat’ta, eski Daire Başkanı Fethi Kemmun’un ise 24 Şubat’ta “kara para aklama” suçlamasıyla gözaltına alındığı açıklandı.

Son olarak 22 Şubat’ta Cumhuriyetçi Parti Genel Sekreteri İsam el-Şaabi, 24 Şubat’ta Ulusal Kurtuluş Cephesi üyesi Anayasa Profesörü Cevher bin Mubarak ve siyasi aktivist Şeyma Issa ve 25 Şubat’ta Demokrat Parti eski Genel Sekreteri Mevcut Parti Gazi eş-Şevaşi. gözaltına alınmıştı.

Cumhuriyetçi Parti 25 Şubat’ta Şabi, Bin Mübarek, İssa, Şevaşi ve avukat Rıza Bilhac’ın tutuklandığını duyurdu.

bogazliyan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu