Haber

Sezai Temelli, Bakanı iklim krizine karşı uyardı

HEDEP Muş Milletvekili Sezai Temelli, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe görüşmeleri sırasında; Bakan Mehmet Özhaseki’yi iklim krizine karşı uyardı. Temelli, “Nereden geliyor bu iklim krizi, kapitalizm? Çünkü bu aslında kapitalizmin krizidir. Kapitalizmin yıkıcılığıdır… Sayın Bakan, kıyamete son 4 dakika, 4 dakikaya girdik. Dünyayı o kadar hızlı tükettik ki artık ne yapacaksak bu 4 dakikada yapacağız.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2024 Bütçe Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor. HEDEP Muş Milletvekili Sezai Temelli, iklim kriziyle ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye şu uyarılarda bulundu.

“Bakanlığınızın adı çok değerli. Etraf Kentleşme ve İklim Değişikliği Bakanlığı aslında ‘İklim Krizi ve Mücadele Bakanlığı’ olmalı. Zaten amaç da bu. İklim değişikliğinin yaratacağı yıkım kesin. Peki bu iklim krizi nereye geliyor? Kapitalizmden mi?Çünkü bu aslında kapitalizmin krizidir.Kapitalizmin yıkımıdır.Günümüz kapitalizmi artık fabrika kapitalizmi değil şehir kapitalizmidir ve şehirleri ciddi anlamda yok ediyor ve biz bununla mücadele ediyoruz.Sizin adınız bu değildi. Daha önce bakanlık hatırlarsınız sadece bayındırlık işleriyle ilgileniyordu. O zaman böyle bir kriz kapıyı çalmadı ama neoliberal dönemde başlayan bu krizin etkileri bugün çok önemli”Bildiğiniz gibi Sayın Bakan kıyamete son 4 dakikaya, 4 dakikaya girdik. Dünyayı o kadar çabuk tükettik ki, ne yapacaksak bu 4 dakikada yapacağız.”

kebanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu