Haber

Muğla’da yeraltı suyunun kiralanması ihalesine tepki

ESMA TURAN

Muğla Valiliği Köyceğiz ilçesindeki yeraltı sularının Yatırım İzleme ve Uyum Müdürlüğü (YİKOB) tarafından 3 yıl süreyle kiralanmasına ilişkin ihale yarın yapılacak. Muğla Su Girişimi, YİKOB’un yer altı suyunu kiralama yetkisinin olmadığını belirterek, ihalenin iptal edilmesi çağrısında bulundu.

YİKOB, Köyceğiz Yayla İlçesi’nde yer altı sularının içme suyu olarak 3 yıllığına kiraya satışı için 18 Ocak’ta ihale açtı. YİKOB internet sitesinde yer alan duyuruda, “Köyceğiz İlçesi Yayla Mahallesi’nde konumu, sınırları ve debisi aşağıda yazılı olan Yeraltı Suyunun İçme Suyu Amaçlı 3 yıl süreyle satılık olarak kiralanması ihalesi Açık İhale Usulü ile yapılmıştır. 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45’inci maddesi uyarınca ‘ ile ihale edilecektir. İhale tarihi 8 Şubat Perşembe olarak belirlendi.

“MEŞRU MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

İhaleye Muğla Su Girişimi tepki gösterdi. İnisiyatif tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Yatırım İzleme ve Uyum Başkanlığının görev ve yetkileri yönetmeliğin çalışma usullerini ve esaslarını belirleyen 5. unsurunda belirtilmiştir. Bu görev ve yetkiler arasında yer altı suyunu kiralama yetkisi yer almamaktadır. Yönetmeliğe aykırıdır. Muğla YİKOB’un görev ve yetkisi dışında su varlıklarının özelleştirilmesi için ihale açması suçtur.Muğla Su Girişimi olarak suç olan söz konusu ihalenin iptal edilmesi için Muğla Valiliği’ni gereğini yapmaya davet ediyoruz. Suyun yaşam hakkı olduğu ve ticarileştirilemeyeceği gerçeğinden yola çıkarak yaptığımız çalışmanın gereği olarak MSI olarak konunun takipçisi olacağız ve ihale gerçekleşirse bu özelleştirme girişimini durduracağız.” Her türlü hukuki ve hukuki çabayı göstereceğimizi ifade ediyoruz.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu