Ekonomi

Marmarisli kadın girişimcilerin üretim kooperatifi MAKKO 450 kadına iş imkanı sağladı

2020 yılında Muğla’nın Marmaris ilçesinde kurulan MAKKO, bugüne kadar 450’den fazla kadının üretime katılımını destekledi.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın destekleriyle Kasım 2020’de faaliyetlerine başlayan SS MAKKO Kadın Girişimleri Üretim ve İş Kooperatifi (MAKKO), son 2 buçuk yılda yüzlerce kadına iş imkanı sağladı. Armutalan Kültür Merkezi binasında faaliyet gösteren MAKKO, kadınları ev ekonomisine katkıda bulunabilmeleri için evde üretim modeline yönlendirme konusunda başarılı çalışmalara imza attı. Bugüne kadar Marmaris’te 450 kadına geçim kapısı açan MAKKO, ayrıca kurslar düzenleyerek öğrenmek isteyenlere eğitimler verdi.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren MAKKO Lideri İlkay Gözen, “Kadınlarımıza ev ekonomisinde destek sağlamak ve emeği değerlendirmek için çıktığımız bu yolda ilerliyoruz. Yeni projelerimiz ile ev tekstili ve dekorasyon ürünlerimiz. üretim artarak devam ediyor.”

Firma ve kurumlardan aldıkları siparişleri 450’den fazla ev hanımı aracılığıyla ürettiklerini söyleyen Gözen, “Evlere parça başı iş veriyoruz. Böylece ev hanımları hem üretime katılıyor hem de ekonomik olarak özgürleşiyor.” Gözen, kış aylarında da dikiş, boyama, örgü, zımba, makrome gibi el sanatları kursları verdiklerini söyledi. MAKKO’nun aynı zamanda bir sosyalleşme alanı olduğunu söyleyen hanımlar herkesi davet etti. – MUĞLA

haberbornova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu