Haber

Mardin’de Tarım İşçilerinin Emekleri

Mardin’in Ömerli ilçesinde patates tarlasında çalışan tarım işçilerinin çalışma saatleri gece 02:00’de başlayıp sıcak havalarda 10:00-12:00’a kadar devam ediyor.

Ülke genelinde hava sıcaklıkları normalin üzerinde seyrederken, tarım işçilerinin yoğun mesaisi sürüyor. Ömerli ilçesindeki patates tarlasında çalışan işçilerin çalışma saatleri gece saat 02:00’de başlayıp sıcakta saat 12:00’ye kadar devam ediyor.

2011 yılından bu yana bu işi yaptığını belirten Mehmet Arif Demir, bu yıl yevmiyelerinin 335 liradan başladığını, patatesler tarlada yanmasın diye sabaha doğru tarlaya çıktıklarını söyledi. Demir, bu yıl hasadın iyi olduğunu belirtti.

Saat 02.00’de sahaya geldiklerini belirten Şehmus Yavuz, öğlen 12.00’ye kadar çalıştıklarını ifade etti.

Bir kadın olarak zorluklar yaşadığını söyleyen Zeynep Gültaş, “15 yıldır bu işi yapıyorum. Gece 02.00’de işe başlıyoruz. Gece geldiğimiz için el feneri ile çalışıyoruz. Çok zor işimiz var. iş.

Eşiyle birlikte çalışan Hasan Yusuf, yıllardır bu işi yaptıklarını belirterek, “Kadın erkek birlikte çalışıyoruz. Ekmeğimiz için çalışıyoruz. Burada patates yetiştirmek hepimizin geçim kaynağı. Mardin çok bereketli personel olarak çok yorgunuz güneşte çalışmak en büyük dezavantajımız fener ışığında patates topluyoruz kadınlar kovalara patates dolduruyor erkekler kova topluyor. – MARDİN

haber-bogazliyan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu