Haber

İstanbul’da Sahte Pasaport Operasyonu: 3 Kişi Yakalandı

EDDA SÖNMEZ

İstanbul İstanbul’un Fatih ve Başakşehir ilçelerinde düzenlenen operasyonlarda sahte pasaport düzenledikleri iddiasıyla 3 yabancı uyruklu şahıs yakalandı. Operasyonlarda ele geçirilen sahte pasaport, vize ve belgelerin üretiminde kullanılan cihazlar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Yerleşkesi’nde sergilendi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, Fatih ilçesinde sahte pasaport ve kimlik düzenlediği iddia edilen bazı yabancı uyrukluları tespit etti.

Çalışmaların devamında, sahte pasaport, vize ve kimliklerin düzenlendiği atölyeye geçtiğimiz Cumartesi günü operasyon düzenlendi. Fatih’teki baskında yabancı uyruklu İ.K. BAM ve BAM isimli 2 zanlı yakalanarak gözaltına alındı. Bu kişilerle irtibatı olduğu düşünülen AZ isimli başka bir kişi de aynı gün Başakşehir’de düzenlenen operasyonda gözaltına alındı.

MALZEMELER GİZLİDİR

Atölye olarak kullanılan konutta yapılan aramalarda çok sayıda sahte pasaport ve pasaport ile vize basımda kullanılan kart yazıcı cihazı, lamine kaplama cihazı, mor ışık cihazı, 2 adet dizüstü bilgisayar, tarayıcı, zemin lambası, 2 adet yazıcı, lazer kaplama ele geçirildi. ve işaretleme cihazı, LED ışık cihazı. Farklı ülkelere ait 102 adet sahte pasaport, farklı ülkelere ait 11 adet kimlik, farklı ülkelere ait 200 adet vize, farklı ülkelere ait 180 adet pasaport kağıdı ve çeşitli dijital belgeler ele geçirildi.

Operasyon kapsamında yakalanan zanlılardan AZ, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı. İ.K. ve BAM ise çıkarıldığı mahkemece ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Öte yandan sahte pasaport üretiminde kullanılan cihazlar, operasyonlarda ele geçirilen vizeler ve belgeler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Yerleşkesi’nde sergilendi.

Kaynak: ANKA / Güncel

gokceada-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu