Haber

İddia: Suriye Ulusal Ordusu deprem yardımını sakladı

Maraş’ta meydana gelen depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Suriye’de Türk destekli Suriye Ulusal Ordusu’nun (SMO) afet yardımına haraç ödediği tezinin ardından bölgeye gönderilen deprem yardımının gizlendiği iddia edildi. Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) ve SMO bileşenlerinin, ülkenin kuzeybatısına ulaşan uluslararası yardımları depolarda koruduğu belirtildi.

‘GIDA YARDIMI 70 DOLARA SATIYOR’

HTŞ’nin bağışlanan çadırlara el koyduğu ve daha sonra yerel ve uluslararası kuruluşlara satılmak üzere depolarında stokladığı iddia edildi. North Press’e konuşan 32 yaşındaki Hasnaa al-Ali, Cinderes’e ulaşan yardımların fahiş fiyatlara depremzedelere satıldığını söyledi. Hasnaa al-Ali, “Bize gönderilen gıda yardımı Afrin’deki SMO pazarlarında 70 dolara satılıyor” dedi.

‘BAĞIŞ YAPAN VATANDAŞLARDAN YÜZDE İSTİYORLAR’

Geçtiğimiz günlerde Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), SMO’nun deprem yardımını ‘ödediğini’ iddia etmiş ve SMO bünyesindeki Ahrar al-Sharqiyah grubunun, bağış yapan sivillerden ‘belirli bir yüzde istediğini’ iddia etmişti. depremzedelere yardım edin. SMO bünyesindeki bazı silahlı grupların, Afrin’in Cinderes beldesinde yıkılan evlerden mal satın aldığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu