Ekonomi

Emekli Çiftçilere Verilen İkramiyelerin Hariç Tutulması Tepki Çekiyor

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı emekli çiftçilerin çalışmayan emeklilere verilecek ikramiyelerden muaf tutulmasına tepki gösterdi. Kubilay, “Emekli çiftçilerimiz çalıştıkları için bu paradan yararlanamıyor. Odamıza üye çiftçilerimizin yüzde 80’i 58 yaş üzerinde. 58 yaş üstü çiftçilerimiz ise arazisini, çiftliğini, tarlasını geride bırakmadı.” Hayvan ve üretimlerine devam edin, ancak maalesef üretimde kalan bireyler bu 5 bin Lira’dan yararlanamazlar. “Bu çok üzücü bir olay” dedi.

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, üretim olmadan tüketimin olmayacağını, üretimi teşvik için çiftçilerin 5 bin liralık ödemeden faydalanması gerektiğini belirtti.

“ÜRETİMDE KALAN BİREYLER 5 BİN LİRADAN YARARLANAMAZ”

Kemal Kubilay şunları söyledi:

“Türkiye genelinde arıcılık, çiftçilik ve hayvancılık üretimine katkı sağlayan herkes odamıza üyedir ancak devletimizin emeklilere verdiği 5 bin lira ne yazık ki odalara üye olanlara verilmemiştir. Bu Maalesef yanlış bir uygulama. Emekli çiftçiler çalıştıkları için bu paradan yararlanamıyor. Odamıza üye olan çiftçilerimizin yüzde 80’i 58 yaş üzerinde. 58 yaş üstü çiftçilerimiz ise topraklarını geride bırakmadı. , çiftlikler ve hayvanlar üretime devam ediyor ama üretimde kalanlar bu 5 bin liradan ne yazık ki yararlanamıyor.Bu çok üzücü bir olay.Köydeki genç neslin kente göçünü engellemek ve bu gençleri teşvik etmek Nesillerin tarıma başlaması. Yönlendirmek ve katkı sağlamak için özveriyle çalışmamız gerekirken, bu da genç nesli tarımdan ve üretimden ayırmak anlamına geliyor. Bunun hükümetimiz tarafından derhal değerlendirilmesi ve bu 5 bin liranın düşmeyen çiftçilerimize verilmesi gerekiyor. Üretimden çıkıp katkıda bulunmak. Verilmezse hayvan yetiştiren hayvanına küsecek, çiftçi toprağına gitmeyecek ve üretim diye bir şey kalmayacak. kalmayacak. Pandemi sürecinde halkımız ve tüm dünya bunu yaşadı. Üretim olmadan tüketim olmaz. “Bu vatandaşların üretmeye teşvik edilmesi için 5 bin liralık teşvik ikramiyesinden de yararlanmaları gerekiyor.”

kirazhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu