Teknoloji

Ekşi Sözlük CEO’sundan Erişim Bariyeri Hakkında Açıklama

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK); Ekşi Sözlük, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen internet sitesi ve en büyük sosyal medya platformudur. 21 Şubat akşamıAni bir kararla kapatıldı.

Erişim sorunu yaptırımından önce kendileriyle herhangi bir uyarı paylaşılmadığını belirten, Ekşi Kelam Yönetimiadı geçen merciler ve konuyla ilgili makamlar ile görüşerek çaba sarf etmeye başlamıştır.

Ekşi Kelamlık CEO’su Başak Purut’tan açıklama:

BTK internet sitesinde yayınlanan kararda “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun 21/02/2023 tarih ve 490.05.01.2023.-100029 sayılı kararı ile erişim engellenmiştir” açıklama yapıldı. Daha sonra Twitter’da paylaşılan Ekşi Kelamlık hesabından. “Merhaba, erişim engelleme kararı olduğunu gördük ama detaylarını bilmiyoruz, yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz. Bilgi aldıkça paylaşacağız”kelimeler kullanıldı.

Mediascope’tan Ali Deniz Çakır’a konuşan CEO Başak Purut “BTK’nın erişimi engelleme yetkisi 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesi ile sonradan eklenmiştir. Buna göre BTK herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın erişimin engellenmesine karar verebilir ancak yasaya göre bu karar erişimi engellemek makul içeriğe dayalı olmalı ve sitenin tamamını içermemelidir.dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karardan bahsetmediler ama kararın 8/A’ya dayandığını anlıyoruz. Karar sitenin tamamına ait. Hangi içerikte olduğunu göremediğimiz için herhangi bir itirazda bulunamıyoruz. Karar hakkında, ancak karar mahkemeye gittiğinde temyize gidebiliriz.”

“Anayasaya aykırı…”

“Bir web sitesini herkesin erişiminden kaldırmak anayasaya aykırıdır. Hukukun konusu değildir çünkü işlevi tamamen kaldırmış olursunuz. Bu Avrupa İnsan Haklarına aykırıdır, anayasaya ve yürürlükteki yasalara aykırıdır.”

“Sosyal medyada bir algı operasyonu var. Genelde ekran görüntülü içerikler haberimiz olunca hemen kaldırılıyor. Sanki ısrarla içerikleri tutuyormuşuz gibi ısrarla sitede tutuyoruz algısı oluşturmaya çalışıyorlar.” bu algı operasyonları sonuca ulaşmak için mi yoksa sonucu normalleştirmek için mi yapıldı bilmiyorum ama bu operasyonların kamuoyunu etkilemek için yapılmış olma ihtimali var.”

“Her içerik denetlenemez ama öfke yaratacak bazı içeriklerin onaylanması gerekip gerekmediğini sitemizin kurallarına ekleyecektik. Depremin kaotik ortamında böyle bir eksiklik olduğunu düşündük.”

Ekşi sözlüğün engellenmesi ve Başak Purut’un açıklamalarıyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz:

hisarcikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu