Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklaması

FLAŞ HABER: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde saat 15.10’da başlayan kabine toplantısı sona erdi. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinin yanı sıra Orta Vadeli Program ve ekonomideki yapısal reformlar ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları şöyle;

‘HATAY’DA DÖNÜŞÜM PROJESİNE BAŞVURU SAYISI 86 BİNİ GEÇTİ’

“Hatay’da Yerinde Dönüşüm projesine başvuru sayısı 86 bini aştı. 50 bin konutun inşaatı devam ediyor. İnşallah yakın zamanda açılış törenleriyle depremzedelerimize yeni konutlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşatacağız, hem de temel atılıyor.”

ERDOĞAN’DAN YENİ ANAYASA MESAJI

“Türkiye’yi darbe anayasasından kurtarıp, parlamento açıldığında sivil bir anayasaya kavuşturmak için ittifaklarımızla çalışmalarımızı başlatacağız.”

Putin’le verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği ve birçok insani gündemin masada olduğu bir dönemde bu toplantının takdir edildiğini düşünüyorum. Hafta sonu G20 liderler zirvesi için Hindistan’da olacağız. Daha sonra Amerika’ya gideceğiz.

‘TÜRKİYE, OECD ÜLKELERİNİN ORTASINDA EN HIZLI BÜYÜYEN 2. DEVLET OLDU’

Ülkemizin büyüme rakamları açıklandı. Türkiye yüzde 3,8 büyüdü. Böylece Türkiye 2023 yılında OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ülke olmayı başardı.

D Eprem felaketine rağmen yakaladığımız büyüme başarısı, istihdamın ve üretimin korunmasını sağladı. Birçok uluslararası kuruluş büyüme tahminlerini yukarıya doğru revize etmeye başladı. Kim ne derse desin, yatırımla, istihdamla, ihracatla ülkemizi büyütme asıl hedefine doğru yürüyoruz. Bazen beklenmedik durumlarla karşılaşıyoruz. Ancak her seferinde eskisinden daha tatmin edici sonuçlarla yolumuza devam ediyoruz.

‘BİN KİŞİ HAKİM VE SAVCI YARDIMCISI ALINACAK’

“Yeni adli yılda da tüm vatandaşlarımızın adalete erişimini kolaylaştırmaya devam edeceğiz. 1000 hakim ve savcı yardımcısıyla yapılacak sınavla güçleneceğiz. Yeni adli bina ihalelerine çıkıyoruz.”

‘FİYAT ARTIŞLARINI VE ARTIŞLARIN ÇALIŞAN CEPLERİNE KALMADAN ÖNCE YAPILDIĞINI GÖRÜYORUZ’

“Ülkemiz ekonomisinde son dönemde yaşanan olaylarla ilgili çok az iktisatçı ve iktisatçıya rastlıyoruz. Türk siyasetinin muhalefet kanadındaki yetersiz ama aynı zamanda iddialı ortam maalesef bilim adamlarımızı zehirliyor.

Fahiş fiyatlar talep ederek enflasyonla olan ilişkilerimizi boşa çıkaranları raydan çıkaran da işte bu zehirli iklimdir. Sinsi operasyonların yaygınlaştığı sosyal medyanın da etkisiyle bu akıma katılanların sayısı da az değil. Ağustos ayı bilgileriyle yıllık enflasyonun yüzde 56’ya çıkması daha sıkı yaşayacağımızın göstergesi. Birçok zorluğun üstesinden gelmiş bir hükümet olarak Allah’ın izniyle enflasyona diz çöktüreceğimize tüm kalbimizle inanıyoruz.

Ülkemizde yaşam maliyetinin nedenlerine baktığımızda personel, hammadde ve kira fiyatlarının ön plana çıktığını görüyoruz. Açıklanamayan fiyat artışları görüyoruz. Yapılan zamların çalışanların cebine gitmeden fiyat artışları ve zamlar yapıldığını görüyoruz. Karşı karşıya olduğumuz sorunun ekonomik değil manevi olduğuna dikkat çekiyor. Devlet olarak hayat pahalılığını körükleyen manevi unsurlarla mücadele ediyor, enflasyonu düşürecek adımları da atıyoruz. Biz de gerekli adımları atıyoruz. Taşınmaz mal ve ikinci el araçların ticaretine ilişkin düzenleme yaptık. Geçersiz hesaplar üzerinden reklam sitelerinde fiyatları şişirenlerin önüne geçmek amacıyla ilanlara kimlik numarası zorunluluğu getirdik. Galericiler bugüne kadar 250 milyon lira para cezasına çarptırıldı. Perakendecilere kesilen cezalar 187 milyon lirayı aştı.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu