Ekonomi

Çin Merkez Bankası, Covid-19 Sonrası Ekonomik İyileşmeyi Desteklemek İçin Faiz Oranını Düşürdü

Çin Halk Bankası (PBoC), COVID-19’dan sonra duraksayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için Ağustos 2022’den bu yana ilk kez kısa vadeli borç verme oranını düşürdü.

Çin Halk Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre 7 gün vadeli ters repo işleminde faiz oranı 10 baz puan indirilerek yüzde 1,90’a çekildi. Böylece Banka, Ağustos 2022’den bu yana ilk kez kısa vadeli borç verme faiz oranını düşürdü. Piyasaya kısa vadeli tahvillerde 2 milyar yuan (280 milyon $) verildi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin merkez bankası büyümeyi desteklemek için para politikasını gevşetirken, ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) gibi diğer önde gelen merkez bankalarının faiz artırımları dikkat çekiyor. Enflasyona karşı faiz oranları.

Analistler, Kovid-19 tedbirlerinin kaldırılmasına rağmen ekonominin beklendiği gibi toparlanmadığı Çin’de 7 günlük repo faizindeki düşüşün önümüzdeki aylarda orta ve uzun vadeli faiz oranlarında değişiklik olabileceğine işaret ediyor. .

Çin Merkez Bankası’nın faiz oranlarında bir sonraki düzenlemenin, 200 milyar yuan (28 milyar dolar) tutarındaki Orta Vadeli Kredi Tesisi (MLF) kredisinin yenileneceği 15 Haziran’da olabileceğini belirten analistler, MLF faiz oranında değişiklik olabileceğini söylediler. Perşembe günü talep ve yatırımcı güveninin zayıflamasıyla gündemdeydi. gelebileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu