Ekonomi

Antalya’da Karpuz Hasadı Başladı

Türkiye’nin en büyük örtü altı üretiminin yapıldığı Antalya’nın Serik ilçesinde karpuz hasadı başladı. Yukarıçatma Mahallesi’nde ocak ayında dikilen seralarda yetiştirilen ve iç pazar için üretilen karpuzun kilosu 10 ile 12 TL arasında değişiyor.

Karpuz üreticisi Nazif Yılmaz, hasadında çiğ karpuz hasadına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Yukarıçatma Mahallesi’ndeki seramızda karpuz hasadı yapıyoruz. 35 dönümlük bir alanımız var. Sonbahar ve ilkbahar karpuzları üretiyoruz. Diktik. Burada 5 Ocakta, 23 Nisanda hasat yapıyoruz.Ortalama 250 ton civarında bir beklentimiz var” dedi.

“Gözlerimizle yapıyoruz”

38 yıldır karpuzculuk yapan Cafer Çiftçi, “Biz yıllardır kapüşonluculuk işini sevdiğimiz için bu işin içindeyiz. Karpuzu doğrarken gözümüz alışıyor. Elimizle değil gözümüzle yapıyoruz. İyi karpuzu seçiyoruz” dedi.

“Hasat Devam Ediyor”

Türkiye’nin birçok ilinde karpuz hasadı yaptıklarını belirten İbrahim Erdem, “Antalya’ya mevsimlik işçilik için geliyoruz. Karpuz işçiliği bizim işimiz. Çiçek açan karpuz her zaman olgundur, ince kabuğu daha iyidir. İşte çiftçimiz. düzgün büyütmüş dökümü çok keyifli.Sağlık.Satandan Allah razı olsun.Kar olarak günde 300 – 400 arası kazanıyoruz.İşimiz hafif değil ağır bir iş.Karpuz hasadında ki Yaklaşık 4 ay süren Adana, Bursa, Samsun, Tokat, Ankara, İzmir, Afyon, Konya gibi illeri gezdik. “Buraya gidiyoruz. Buradan başlıyor ve son durağımız olan İstanbul Silivri’ye ulaşıyor. Yaklaşık 11. aya kadar karpuz hasadımız devam ediyor” dedi. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu