Ekonomi

Altın fonlarından 2,2 milyar dolarlık büyük kaçış

Londra, Zürih ve New York’taki yüksek güvenlikli banka kasalarında saklanan milyarlarca dolarlık Rus altını, Moskova’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak son aylarda sessizce el değiştirdi.

11 Batılı yatırım fonundan elde edilen veriler, Temmuz-Kasım ortasında cari fiyatlarla toplam 2,2 milyar dolarlık Rus külçesinin hesaplarından çekildiğini gösteriyor.

Artan faiz oranları yatırımların külçeden çekilmesini tetiklediğinden, altını depolayan fonlar son aylarda küçüldü. Ancak Reuters tarafından derlenen bilgilere göre, Rus altın fonları diğer ülkelerden daha büyük bir çıkış gördü.

Rusya’ya büyük darbe

Bu, varlık yöneticileri tarafından tutulan toplam Rus altının küçük bir kısmı olsa da, bazı fonların artık Rusya bağlantılı herhangi bir varlığı elinde tutmak istemediklerini belirtmesiyle bu bir değişimi yansıtıyor.

Yüzlerce ton altını tutan borsa yatırım fonlarından iki kaynak, Rus menşeli metalleri elden çıkarmak istediklerini söyledi. Bir kaynak, fonunun bankadan altınını depolamak için mümkün olduğunca az Rus metali tahsis etmesini istediğini belirtti.

yatırım fonları (ETF’ler) en büyük külçe altın sahipleri arasındadır ve birçoğu ellerinde bulunan külçeleri halka açık bir şekilde listeler. Bu, yatırımcıların ellerinde Rus altını olup olmadığını görebilecekleri anlamına geliyor çünkü her bir külçenin üzerinde menşei yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu