Haber

AFAD tarafından Kocaeli’de 2023 Yerel Düzeyde Saha, Masaüstü ve AYDES Tatbikatı düzenlendi

İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, TAMP-Kocaeli Afet Müdahale Planı’nda yer alan “2023 Yerel Düzeyde Saha, Masaüstü ve AYDES Tatbikatı”, çözüm ortağı kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklığında gerçekleştirildi. -hükümet kuruluşları.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Vali Seddar Yavuz’un talimatıyla Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan başkanlığında gerçekleştirilen tatbikatta 23 çalışma kümesi yetkilisi hazır bulundu.

Tatbikat, İl Afet ve Acil Durum Müdahale Planı kapsamında 12 kaymakamlık, 22 çalışma alanı ve toplam 34 lokasyonda kurulan afet yönetim ve uyum merkezinde gerçekleştirildi.

Merkezlerle canlı ilişkiler kurularak, yapılan çalışmalar ve son durum hakkında bilgi alındı. Kurumların 142 araçla desteklediği tatbikata, plandan sorumlu resmi ve sivil toplum kuruluşlarından 1041’i sahada, il ve ilçe AFAD’dan 291 olmak üzere toplam 1332 çalışan katıldı. merkezler.

TAMP kapsamında, Marmara Denizi’ndeki Adalar açıklarında 7,5 büyüklüğünde deprem senaryosuna göre tatbikat gerçekleştirildi ve Deniz Komutanlığına bağlı helikopterden hava gözlemleri yapıldı. Tatbikatta, enkazda arama kurtarma, KBRN ölçümü ve arındırma, yangına müdahale, sağlık, çadır kurma, afetzede tahliyesi, beslenme, psikososyal, takviye, bağış, iletişim, ulaşım ve güvenlik eylemleri gerçekleştirildi.

Müdahale çalışmaları web tabanlı bir sistem olan AYDES (Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi) üzerinden eş zamanlı olarak yürütüldü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AFAD İl Müdürü Mehmet Emin Koçan, tatbikatın 2013 yılında başlayan afet müdahale planlama sürecinin bir gereği olarak gerçekleştirildiğini belirterek, çalışmanın kurumların rol ve sorumluluklarının test edilmesi anlamına geldiğini kaydetti. Afet durumunda devletin reflekslerini saha eylemiyle gösterecek.

Vali Yardımcısı Ayhan, tatbikatın başarıyla yürütülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tatbikata katılan kurum, kuruluş ve STK’lara teşekkür etti.

haberkecioren.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu