Haber

AB, Ukrayna’daki savaş suçları için uluslararası mahkemeye gidiyor

Avrupa Birliği (AB) yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçları işlediğini ve bu suçların cezasız kalmaması için uluslararası bir mahkeme kurulması gerektiğini bildirdi.

AB Adaletten Sorumlu Komite Üyesi Didier Reynders, Avrupa Parlamentosu’nun “Ukrayna’ya karşı işlenen suçlar için bir mahkeme kurulması” konulu genel kurulunda konuştu.

Reynders, AB’nin Ukrayna’da işlenen suçların faillerinin cezalandırılması çabalarına “sarsılmaz” destek verdiğini belirterek, “Suçluların adalet önüne çıkarılması için elimizden geleni yapacağız.” dedim.

Reynders, bu kapsamda Ukraynalı savcıların delillerin toplanmasına yardımcı olduğunu ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) de destek verdiğini belirtti.

AB’nin ceza adalet kurumu Eurojust ve polis teşkilatı Europol’ün de bu kapsamdaki çalışmalara katıldığını kaydeden Reynders, Ukrayna’da işlenen hataların cezalandırılması için uluslararası bir mahkemenin kurulması gerektiğini ve bu mahkemenin bu konuda çalışması gerektiğini söyledi. uluslararası toplum adına uluslararası hukukun temelidir.

Reynders, bu amaçla “uluslararası soruşturma ofisi” kurmayı hedeflediklerini belirterek, ofisin kurulması için Eurojust, ICC ve Ukrayna makamları arasında görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

karakocanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu