Haber

AB, İsrail ve Filistin taraflarını gerilimi düşürmeye çağırdı

Avrupa Birliği (AB), İsrail ve Filistin taraflarını gerilimi düşürmeye çağırdı ve İsrail’in yerleşim yerlerinin genişlemesini durdurması ve yerleşimcilerin uyguladığı şiddeti önlemesi gerektiğini belirtti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “AB ve üye devletler, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında artan şiddet ve aşırılıkla karşı karşıyadır ve bu durum korkunç sayıda katliama yol açmaktadır. Aralarında çocukların da bulunduğu İsrailli ve Filistinli kurbanlar, “Doğu Kudüs dahil olmak üzere Gazze ve Batı Şeria’daki durum büyük endişe verici.” değerlendirmesi yapıldı.

İsrailli ve Filistinli liderleri durumu yumuşatmaya ve gerilimi tırmandıracak eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz” dedi. Açıklamada, “İsrail yerleşim yerlerinin genişlemesini durdurmalı, yerleşimcilerin uyguladığı şiddeti önlemeli ve faillerden hesap sormalı” denildi. terim kullanıldı.

“Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar arasında barış içinde bir arada yaşama sağlanmalıdır”

Askeri operasyonların orantılı ve uluslararası insancıl hukuka uygun olması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Gazze Şeridi’ndeki insani durum, kısıtlamaların daha da hafifletilmesini gerektiriyor. Ürdün’ün özel rolüne saygı ve önceki anlayışlar doğrultusunda kutsal yerlerin statükoları korunmalı. Hristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar arasında barış içinde bir arada yaşama sağlanmalıdır. Bütün bu dertler huzurun önündedir.” Ortalık karıştı. İki devletli çözüm için siyasi ufkun yeniden tesis edilmesi hayati önem taşıyor. Yalnızca müzakere edilmiş bir anlaşma herkes için güvenlik ve barış sunacaktır.”

Açıklamada, AB’nin Arap Barış Girişimi’ni yeniden canlandırma vurgusuna ve bu yöndeki çabalarına atıfta bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu